*11.10.2016

Tisková zpráva

 

II. tisková zpráva

 

Tisková zpráva                                                               

Služeb rané péče není dostatek! Podle sociologů je v České republice 11 000 rodin, které vychovávají dítě od narození do sedmi let a pobírají příspěvek na péči. Pouze třetina těchto rodin využívá služeb rané péče. Někteří rodiče o rané péči nevědí a někteří čekají v pořadnících žadatelů o službu. 

Letošní devátý ročník osvětové kampaně Týden rané péče® chce rozšířit povědomí o sociální službě raná péče. Raná péče je služba, která pomáhá rodinám překonávat těžké situace při výchově dítěte s postižením. Do kampaně se zapojilo 23 pracovišť rané péče z celé České republiky a  Nadace rozvoje občanské společnosti.

Slogan letošní kampaně „Nikdy není příliš brzy“ se snaží upozornit na důležitost včasného zahájení služby, tak aby se  rodině dítěte s postižením dostala pomoc neodkladně.

Je naprosto nezbytné, aby rodiče dětí s postižením dostali  informace o možné pomoci včas. Právě v náročném období po sdělení nepříznivé diagnózy nebo v době pochybností o zdravém vývoji dítěte, potřebují rodiče a celá rodina neodkladnou odbornou podporu.

 V týdnu od 7. do 13. listopadu 2016 se může veřejnost účastnit mnoha akcí, které pořádají různí poskytovatelé služby raná péče v jednotlivých krajích České republiky.

Hned v pondělí 7. 11. 2016 lze navštívit v rámci dnes otevřených dveří Střediska rané péče Společnosti pro ranou péči v Praze a Ostravě. V Prachaticích se bude konat výstava „Vidět s úsměvem“, v Brně pak přednáška pro oční lékaře v Dětské nemocnici Brno. V úterý 8. 11. můžete shlédnout Tandemové divadlo a ve Vrchlabí se seznámíte s ABA terapií. Pokud chcete poznat svět nevidomých na vlastní kůži, přijďte na zážitkové semináře „ Nevidím a přesto mi chutná“ do Tábora nebo Žďáru nad Sázavou. Ve středu 9. 11. Vás středisko rané péče SPRP zve do Divadla Radost v Brně na Ušatou pohádku, nebo přijďte na výstavy ze života rodin dětí s postižením do Jihlavy a Prachatic. Benefiční show Olomoucké ligy v improvizaci. „O.li.v.y“ je připravena na čtvrtek 10. 11., stejně tak jako zážitkový workshop „Nevidím“ v kavárně Malý mnich v Mníšku pod Brdy. Pátek 11. 11.  se otevřou dveře Střediska rané péče SPRP v Olomouci a ve Zlíně budou ke shlédnutí velkoplošné fotografie ze života dětí se sluchovým postižením. V neděli 13. 11. je pro Vás připravena pohádka Terezka a kouzelné autíčko v Divadle na Šantovce v Olomouci. Mnoho dalšího zajímavého Vás čeká po celý týden na mnoha místech České republiky. Detailní informace a přehledný program najdete na webových stránkách www.ranapece.cz

Týden rané péče® podporuje letos i mnoho známých osobností, z herců Pavel Liška, Josef Polášek nebo Jiří Sedláček, z politiků například paní poslankyně Helena Langšádlová, dále sportovec – mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek, nebo primář Novorozeneckého oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze pan doc. MUDr. Jan Janota, Ph.D.

Kampaň osvětového charakteru proběhne také v  médiích. Veřejnost se dozví mnoho informací o potřebách rodin dětí s postižením i o rané péči samotné. Mediálním partnerem kampaně je Český rozhlas, Rádio Haná, časopis Naše rodina a Můžeš.

Společnost pro ranou péči, Klimentská 2, Praha 1, 110 00, předsedkyně Společnosti pro ranou péči Mgr. Pavla Matyášová 774 234 035, predsedkyne@ranapece.cz
 

 

 

I. tisková zpráva

„Nikdy není příliš brzy“

 

Služeb rané péče není dostatek! Podle sociologů je v České republice 11 000 rodin, které vychovávají dítě od narození do sedmi let a pobírají příspěvek na péči. Pouze třetina těchto rodin využívá služeb rané péče. Někteří rodiče o rané péči nevědí a někteří čekají v pořadnících žadatelů o službu.

Každoroční již devátý ročník osvětové kampaně Týden rané péče chce rozšířit povědomí o sociální službě raná péče. Raná péče je služba, která pomáhá rodinám překonávat těžké situace při výchově dítěte s postižením. Naším cílem je pomoci rodinám vytvořit takové podmínky, aby jejich dítě mohlo vyrůstat v domácím prostředí a rodina nemusela přistoupit k ústavní péči. V rámci Týdne rané péče chceme informovat laickou i odbornou veřejnost o možnostech podpory rodin dětí s postižením, posílit interdisciplinární spolupráci napříč příbuznými rezorty sociální práce, speciální pedagogiky a lékařství a také iniciovat diskusi o systému rané péče v České republice na úrovni krajských a ministerských úředníků.

Slogan letošní kampaně „Nikdy není příliš brzy“ se snaží upozornit na důležitost včasného zahájení služby, tak aby se  rodině dítěte s postižením dostala pomoc neodkladně. Je naprosto nezbytné, aby rodiče dětí s postižením dostali informace o možné pomoci včas. Právě v náročném období po sdělení nepříznivé diagnózy nebo v době pochybností o zdravém vývoji dítěte, potřebují rodiče a celá rodina neodkladnou odbornou podporu.

Každý rok se do osvětové kampaně Týden rané péče zapojují poskytovatelé sociální služby raná péče po celém území České republiky. V týdnu od 7. do 14. listopadu 2016 se může veřejnost účastnit mnoha akcí, dní otevřených dveří, diskuzí, kulatých stolů, charitativních koncertů, zážitkových seminářů, výstav a mnoha dalších.

Kampaň osvětového charakteru proběhne také v  médiích. Veřejnost se dozví mnoho informací o potřebách rodin dětí s postižením i o rané péči samotné.

„Spolupracujeme již tradičně nejen střediska rané péče mezi sebou, ale přidávají se k nám i dobrovolníci, studenti, sponzoři, významné osobnosti, herci a vědci. V minulosti se ke kampani přidala mateřská centra, porodnice, divadla, internetové servery, vydavatelství… Pokud se rodiny rozhodnou vychovávat dítě s postižením doma, nesmí zůstat bez pomoci!“ říká předsedkyně Společnosti pro ranou péči Mgr. Pavla Matyášová.

Do osvětové kampaně Týden rané péče® se letos zapojila i Nadace rozvoje občanské společnosti.

Tradičně Týden rané péče podporuje mnoho významných osobností. V loňském roce to byl například olympionik Vávra Hradilek, házenkář David Juříček, spisovatelka Alena Ježková, bývalá miss ČR Jitka Nováčková nebo profesor Jiří Štreit.

Více informací o kampani se dozvíte na www.ranapece.cz

 

Společnost pro ranou péči, Klimentská 2, Praha 1, 110 00, předsedkyně Společnosti pro ranou péči

Mgr. Pavla Matyášová 774 234 035, predsedkyne@ranapece.cz