*18.11.2014

2. tisková zpráva 21.11. 2010

Děti patří domů

Praha, 21. 11. 2010

Tisková zpráva k Týdnu rané péče

Tomášek prodělal zástavu mozku a otok srdce, v důsledku čehož oslepl. Barunka se narodila v šestém měsíci, měla 730g porodní váhy a svůj život si doslova vybojovala. Haničce byl diagnostikován Westův syndrom. Karolínce po řadě komplikací hrozilo, že zůstane ve vegetativním stavu.

 

Zdaleka ne všechny narozené děti mají to štěstí, že se narodí bez komplikací, zdravé. Jejich rodiče hledají sílu a podporu, aby se o ně starali, aby svůj život podřídili jejich potřebám. V tom jim pomáhá sociální služba raná péče, které v ČR využívá více než 1700 rodin. Přesto v současné době v České republice žije v kojeneckých ústavech a v Domovech pro zdravotně postižené téměř 3 tisíce dětí! Na tato fakta chce upozornit Týden rané péče „DOMOV JE DOMA“, který v týdnu od 22. do 28. listopadu pořádají střediska rané péče.

 

Raná péče je terénní služba pro rodiny, které doma vychovávají děti s postižením. Cílem je poskytnout rodičům nejen odbornou pomoc, ale také psychickou podporu.

 

V listopadu 2006 nám řekla oční lékařka, že je náš syn slepý,“ říká maminka dnes osmiletého Tomáška. „Nevěřila jsem tomu, protože se na mě občas, byť třeba jen na vteřinu, podíval. Na rehabilitaci mi terapeutka dala kontakt na středisko rané péče, které jsem kontaktovala a domluvila se na termínu vyšetření formou hry. Už jen informace, že je vyšetření formou hry mě potěšilo. Jít na vyšetření v podobě umělého spánku bylo pro mne noční můrou. Středisko nám nabídlo, že 1x měsíčně za synem přijedou, přivezou nové hračky a různé pomůcky na stimulaci zraku a jemnou motoriku, a budou se synovi asi hodinu i více věnovat v domácím prostředí. Toto jistě každá maminka postiženého dítěte ocení, protože nemusí dojíždět s dítětem do neznámého prostředí. Když k nám přijela teta ze střediska poprvé, byla jsem překvapená, jak na ni syn úžasně reagoval. Nabídla nám půjčení hraček do další konzultace, a pokud jsem potřebovala poradit, kam syna umístit do školky, tak co nejdříve poslala kontakty. Následovaly další rady např. kde zakoupit speciální hračky, jak si vyrobit různé pomůcky. Zkrátka - jejich ochota byla úžasná. Asi po čtvrt roce si Tomášek začal hrát s hračkami v rámci svých možností. Pro Tomáška to byl velký posun, protože do té doby jen seděl a koukal do prázdna,“ uzavírá Tomáškova maminka.

 

Týden rané péče proběhne v 15ti městech ČR formou osvětové kampaně, kdy se uskuteční akce typu dny otevřených dveří, zážitkové semináře, přednášky, akce v mateřských centrech, výstavy, posezení v kavárně se znakující obsluhou, telefonické a on-line poradenství koncerty, , diskuse s odborníky...

 

Kampaň podporuje řada známých českých osobností – mezi jinými např. ministr obrany Alexander Vondra, Jiří Ornest, Jan Kraus, Pavel Liška nebo herec Josef Polášek. „Byli jste jako dítě v nemocnici, například s mandlema? Já ano. Vzpomínám, jak mi ten pouhý týden pomalu utíkal a jak mi bylo smutno. Jak jsem si přál být doma! A teď si vemte, že ty malé, třeba dvouleté dětičky musí trávit v nějakém takovém ústavu celé dětství. A to všechno kvůli svému postižení, za které nemůžou. Jsem rád, že jsou lidi, kteří tento problém vidí a že přichází s nápady, co s tím dělat a jak pomoct,“ říká Polášek.

 

Celé příběhy a mnoho dalších informací najdete na: www.tydenranepece.cz

Týden rané péče vyhlašuje Společnost pro ranou péči o.s. Kampaně se účastní celkem 18 středisek rané péče s garancí kvality Asociace pracovníků v rané péči z 8mi nestátních neziskových organizací (Společnost pro ranou péči, Slezská Diakonie, Federace rodičů a přátel dětí se sluchovým postižením, Sdružení pro ranou péči v Pardubicích, Diakonie ČCE, Charita, Educo, Imy). Tato střediska v současné době poskytují služby více než 1400 rodinám s dětmi s postižením na území České republiky, jejich kapacita je plná. K letošní kampani se přidalo i ukrajinské zařízení – Středisko rané péče Lewenia ze Lvova.

 

pro další informace kontaktujte:

Lenka Klopcová, Metodické centrum Společnosti pro ranou péči, Klimentská 2, Praha 1

mail: centrum@ranapece.cz

tel.: 777 235 630 nebo 224 82 68 58